محل تبلیغات شما

" در حقیقت پزشک به علت اشکالاتی که از معالجه بیماران روحی پیش می آید غالباً بر خلاف میل خود مجبور بوده است با دقت بیشتری وارد محیط مسائل مذهبی شود. بی جهت نیست که من خود تازه هنگام رسیدن به سن 76 این جرأت را به خود داده ام که در بارۀ اصول عالیه»ای که حاکم بر اخلاق ما می باشند و نفوذ بی نهایت مهمی بر زندگی روزانه ما دارند به تحقیق بپردازم"            کارل گوستاو یونگ 

کتاب پاسخ به ایوب مترجم فواد ص199-200

" واقعا تعجب آور است که انسان چقدر در باره ی چیزهایی که جنبه نورانی و قدسی دارند کم فکر میکند و کم در صدد مواجهه با آنها بر می آید و این مواجهه چقدر برای کسی که در صدد آن برآید دشوار است.

مثلاً اگر انسان عقیدۀ مذهبی مثبتی داشته باشد یعنی اگر مؤمن باشد شک و تردید را بسیار ناپسند میداند و از آن میترسد و به این جهت ترجیح میدهد که موضوع ایمان خود را تجزیه تحلیل نکند و از طرف دیگر اگر عقیدۀ مذهبی نداشته باشد اکراه خواهد داشت از اینکه وجود یک احساس کمبود را در خود تصدیق کند بلکه ترجیح میدهد که خود را روشنفکر معرفی کند یا لااقل در توجیه عدم اعتقاد خود به خدا اشاره به مزیت و شرافت آزادی فکر نماید.هر دو دسته چه مؤمن چه غیر مؤمن بی آنکه این را بدانند ضعف استدلال خود را احساس می کنند." ص 193 همان کتاب

دلم از پرده بشد زبس که وصلۀ ناجور بودم!

استفاده از اینترنت موبایل در پی سی

باز تکه ای از داستان "در انتظار" فصیح مرحوم

,بی ,مؤمن ,مذهبی ,میدهد ,ترجیح ,    ,خود را ,عقیدۀ مذهبی ,می آید ,ترجیح میدهد

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کارت سلامت تهرانسر انجمن علمی